Novinky...

O víkendu se v NYC kromě Harrisonovy kytary dražily předměty hudebních ikon jako Elvis Presley atd.

13 milionů za kytaru, která zažila slavnou éru skupiny Beatles

vydáno 18.05.2014 v 12:18

Další legenda změnila majitele. Kytara Rickenbacker 425, se kterou se George Harrison objevil při prvních televizních vystoupeních skupiny Beatles, byla v aukční síni Julien's Auctions prodána za 657 000 dolarů (v přepočtu přes 13 milionů korun). Na loni dražený Stratocaster Boba Dylana (rekordních 965 000 dolarů!) to sice nemá, ale také slušný výkon... 

Model ´62 Rickenbacker 425 si Harrison koupil v roce 1963 v Mount Vernon v americkém Illinois, kam přijel na dvoutýdenní návštěvu za svou sestrou Louise. Kytara z Fenton’s Music Store ale úplně neodpovídala jeho představám - rovnou jí nechal přebrousit tělo a originální barvu FireGlo změnil na černý lak. Chtěl, aby se jeho nástroj podobal Rickenbackeru Johna Lennona. 

Na kytaru pak Harrison odehrál živé vystoupení Beatles v populární britské televizní show Ready Steady Go! v říjnu 1963. Objevil se s ní také v pořadu Thank Your Lucky Stars na ITV v prosinci téhož roku a na týdenním turné ve Švédsku. Její zvuk si můžete vychutnat na nahrávce písně I Want to Hold Your Hand. Později skončila v rukou kytaristy George Peckhama ze skupiny The Renegades, který ji nechal v původním stavu bez jakýchkoli úprav. 

Foto: Julien's Auctions (2)

Zpět na výpis novinek