Novinky...

Nejdražší kytara světa: Rekord pokořil Stratocaster Boba Dylana!

vydáno 07.12.2013 v 00:07

´Blackie´Erika Claptona už není nejdražší kytarou. V newyorské aukční síni Christie´s právě padl nový rekord - Fender Stratocaster ´62 Sunburst zpěváka Boba Dylana byl vydražen za neuvěřitelných 965 000 dolarů!

Takový úspěch nečekali ani pořadatelé aukce, jejichž střízlivé odhady se držely u částky kolem půl milionu dolarů. Nicméně Dylanův Strat dokázal, že ne nadarmo je jednou z nejznámějších kytar v hudební historii. Právě on byl příčinou legendárního debaklu na folkovém festivalu v Newportu v roce 1965. Zpěvák na něj tehdy stihl odehrát pouhé tři písně, než ho rozvášnění fanoušci vypískali. Revoluční pokus přijít na pódium s elektrickou kytarou brali jako neodpustitelnou zradu folkové hudby. 
Slavný nástroj teď patří neznámému kupci, který ho vydražil po telefonu. Předtím byl téměř 50 let majetkem rodiny pilota Vice Quinta, v jehož soukromém letadle Dylan kdysi pouzdro s kytarou jednoduše zapomněl. Přestože Quinto kontaktoval zpěvákova manažera a svůj nález ohlásil, nikdo si kytaru nevyzvedl. 

Od roku 2004 kraloval žebříčku nejdražších kytar Claptonům Stratocaster ´Blackie´, který byl prodán rovněž v Christie´s za tehdy rekordní sumu 959 000 dolarů. Výtěžek z aukce putoval do odvykacího centra Crossroads, které Eric Clapton založil.

Zpět na výpis novinek