Články...

Cubase 8 aneb co nás čeká nového

vydáno 08.12.2014 v 23:08

Firmu Steinberg asi netřeba představovat, stejně jako její produkční software Cubase pro práci s audiem a MIDI. Před několika dny byla vypuštěna do světa nová verze Cubase 8 Pro a Cubase 8 Artist a my se koukneme, jaké novinky si pro nás pánové od Steinbergu připravili.


Nejnovější verze Cubase spojuje technické inovace a uměleckou inspiraci do jediného úžasně výkonného, ale okamžitě přístupného produkčního prostředí. Je uhlazenější, efektivnější, kreativnější a s nabídkou nových nástrojů pro práci se zvukem i hudebními nástroji. Cubase Pro 8 a Cubase Artist 8 je směsí nejnovější audio technologie s inspirativními hudebními funkcemi, které jsou k dispozici v mimořádně intuitivním prostředí.

10 důvodů, proč updatovat!

  • Zlepšení výkonu pro možnost použití více virtuálních nástrojů, více stop. Vše s rychlejším načítáním a ukládáním projektů.

  • VCA Faders* pro komplexní mix a automatizace

  • Render in-place: okamžitý export MIDI a zvuku. Jednoduše, rychle a přímo v projektu vyrenderuje z MIDI tracku zvukovou stopu.

  • Chord pads: skvělý způsob, jak hravě a tvořivě skládat s akordy

  • Vylepšená práce s okny na PC, možnost dockování racku a MediaBay, plus přepracovaný seznam stop
 
  • Plug-in manager: možnost nově uspořádat, setříďit a seskupit své efekty a nástroje

  • Groove Agent SE 4 Acoustic Agent, prvotřídní akustický bubeník je připraven jen pro vás!

  • Nové efekty Virtual Bass Amp, Quadrafuzz v2, Multiband Expander*, Multiband Envelope Shaper*

  • Aktualizace mixu*: režim panenského (virgin) území automatizace, přímé směrování signálu na výstupy a měřáky zobrazující zvukovou vlnu

  • Allen Morgan Pop-Rock Toolbox: 30 Construction Kitů, z nichž každý má 25 až 30 audio a MIDI smyček

 

Masivní přestavba enginu


 

Cubase 8 je pravděpodobně nejefektivnější a nejrychlejší DAW software, jaký dnes můžete nalézt. Pro tuto verzi byl kompletně přepracován celý engine, díky kterému je Cubase mnohem rychlejší, plynulejší a elegantnější. Během vývoje byla nastavena ambiciózní cílová kritéria a výsledky hovoří samy za sebe.

 Cubase - průměrná doba nahrání ASIO ovladačů je zkrácena o více jak polovinu


ASIO Guard 2

ASIO Guard 2 používá nízkou latenci pouze na těch stopách, kde na nízké latenci záleží. Na přehrávaných stopách je naopak použita vyšší latence, která šetří výkon. Nyní jsou podporovány i nástrojové stopy včetně multi-timbrálních a nástroje na bázi samplingu, které jsou závislé na streamování dat z pevných disků. Rozšířena byla interní vyrovnávací paměť ASIO-Guard, což zlepšuje výkon zpracování zvuku. Jednoduše nahrávejte a monitorujte stopy v reálném čase, a to i v projektech náročných pro procesor.

 

 

 

 

Automatizace a mix deluxe


  Pohled na VCA Fadery v Cubase 8 Pro

 

Direct routing*

Cubase Pro 8 obsahuje novou sekci přímého směrování signálu v MixConsole, díky čemuž můžete nastavit skupinu vícero výstupů pro jeden zvukový zdroj. Signál lze do dalšího výstupu nasměrovat pomocí jediného kliknutí myši. Vytvářejte různé verze mixu najednou.

 

 

 

 

Vylepšení EQ Channel Stripu

EQ modul Channel Stripu poskytuje užitečné informace o aktuální pozici myši nad samotným EQ, jako je gain, frekvence a odpovídající výška tónu. Namísto frekvence v Hz můžete pro každé jedno pásmu EQ zadávat hodnoty výšky tónu plus centy. Sekce “Pre” navíc nyní nabízí možnost volitelné strmosti 6, 12 (výchozí), 24, 36 a 48 pro high i low-cut.

 

 

 

 

Panenská území automatizace*

Panenská území automatizačních stop zlepšují ovladatelnost s automatizačními daty: pokud je funkce aktivní, nejsou na dané stopě mezi dvěma automatizačními událostmi zapsaná vůbec žádná automatizační data. Díky tomu je možné snadno využít prostor mezi dvěma automatizačními událostmi pro nastavení parametrů.

 

 

 

Změňte svůj pohled


Dokovatelný Instrument rack a MediaBay

MediaBay a VST Instrument Rack lze nyní zobrazit v pravé části projektového okna. Výsledkem je nová a efektivnější Rack zóna, která vám dopřává lepší soustředění se na vaši kreativitu a snižuje počet otevřených oken, které pro svou práci potřebujete.

Nový design seznamu stop a Inspectoru

Přepracovaný seznam stop a Inspector je nyní lépe čitelný. Názvy stop (tracků) se hledají snadněji a redukovaná sada ovládacích prvků stop v seznamu stop zmenšuje nepořádek.
A s novou konfigurací záložek pod seznamem stop můžete přepínat mezi různými zobrazeními stopy. Zobrazí se jen to, co je potřeba vidět v konkrétní situaci pracovního prostředí.

 

Správce plug-inů

Nový plug-in manažer umožňuje uspořádat a seskupovat efekty a nástroje na nejvyšší úrovni nebo do uživatelských podskupin. Nalezení toho pravého plug-inu je mnohem jednodušší a dovolí vám to soustředit se na to, co je opravdu důležité. Vytvořte vícero různých kolekcí a sad ze všech nainstalovaných plug-in efektů a nástrojů a pak si mezi nimi snadno přepínejte!

 

 

Vylepšená práce s okny

Cubase 8 přináší nový způsob práce s okny, včetně nového správce pracovních ploch (Workspaces). Díky tomu bude vaše workflow mnohem efektivnější. Okna lze libovolně rozmístit na jakýkoliv displej a maximalizovat, obnovovat, minimalizovat a uspořádávat do dlaždic pomocí standardních příkazů operačního systému Windows. Windows nyní také slučují všechna okna Cubase do jediné ikony lišty Start. K dispozici jsou také náhledy obsahu jednotlivých oken. Režim “Alway On Top” (vždy navrchu) nyní funguje pro menší okna, jako jsou například plug-iny i v případě, že je toto malé okno umístěno nad maximalizovanými okny, jako je například MixConsole.

 

Render in-place


 

 

Nová funkce Render in-place umožňuje snadný export MIDI a zvukových partů. Můžete přesně definovat, co má být do exportu zahrnuto. Spusťte příkaz a bude vytvořena nová audio stopa ze zdrojové stopy s veškerým nastavením efektů či bez nich, záleží, co si zvolíte.

 

 

 

 

Zvukové úpravy


 

 

 

Quadrafuzz v2

Legenda se vrací! Quadrafuzz v2 umožňuje nezávislé zkreslení až čtyř pásem, ale zároveň máte plnou kontrolu nad harmonickým zkreslením i šikovnými efekty zpoždění. Nakroutíte cokoliv od tmavého a výrazného zkreslení a delaye až po jasně a téměř akusticky znějící teplý crunch. Quadrafuzz v2 je vaše nová efektová jednotka pro zkreslení, kterou lze použít na jakýkoliv nástroj nebo zvuk. Návrh je postaven na originálním Quadrafuzzu Craiga Andertona, který ho oficiálně potvrdil svým “Yeah!”.

 

 

 

 

 

VST Bass Amp je dodáván se šesti modely zesilovačů a čtyřmi klasickými repro boxy, které byly snímány osmi různými mikrofony v různých pozicích. Vytvořte si kompletní sadu sestavenou ze zesilovače, více než 20 klasických stomp box efektů, kabinetu a konkrétního mikrofonu včetně jeho pozice.

 

 

 

 

 

Multiband Envelope Shaper*

Multiband Envelope Shaper pomáhá vytáhnout detailní zvuk sady bicích během mixu, poradí si s úlohami pro mastering nebo při kreativním (pře-)tvarování zvuku. Příchozí zvukový signál rozdělí až do čtyř frekvenčních pásem a umožňuje vám libovolně měnit charakteristky náběhu a uvolnění každého jednoho pásma nezávisle. Díky tomu můžete kompletně přepracovat strukturu transientů.

 

 

 

 

Multiband Expander*

Pomocí Multiband Expander snadno upravíte dynamický rozsah vašich stop. Zvolte různá a nezávislá nastavení pro každé ze čtyř dostupných frekvenčních pásem, která jsou k dispozici, a vytvořte tak širší dynamický rozsah, nebo jednoduše snižte nežádoucí šum. Multiband Expander nabízí také speciální “Live” režim bez latence, který umožňuje použití tohoto plug-inu při "živém" zvučení.

 

 

  

 

Aktualizovaný DeEsser, Multiband Compressor a Tuner

DeEsser je nyní k dispozici také jako modul Channel Stripu a přidává plnohodnotnou podporu side-chainu, což vám umožňuje omezit vysoké a nízké frekvence. K dispozici je také velmi praktická funkce náslechu umožňující přehrávat pouze ten signál, který bude ve výsledku odebírán. Multiband Compressor nyní podporuje side-chain s možností přizpůsobení nezávislým a monitorováním spouštějících frekvencí v každém ze čtyř pásem, která jsou k dispozici. Aktualizovaný plug-in ladičky (Tuner) je nyní vybaven režimem stroboskopického ladění. Nastavit lze základní frekvenci a k dispozici je větší displej, což usnadňuje čtení.

 

Ještě více kreativních možností


 

Groove Agent SE 4 Acoustic Agent

Groove Agent SE 4 nyní obsahuje mnoho prvků z mocného Acoustic Agent z Groove Agent 4 a zároveň kompaktní obsah, který je postaven na ultra-realistické akustické sadě bicích. Acoustic Agent vám poskytuje prvotřídního virtuálního bubeníka. Neobsahuje pouze 20 stylů bicích patternů, ale také pokročilé funkce jako vestavěný mix pro Group kanály, Room a Overheady. Díky integraci do Cubase jsou všechny sady bicích automaticky namapovány jako mapy bicích v Drum Editoru.

 

Allen Morgan Rock-Pop Toolbox

Allen Morgan přichází s novými popovými a rockovými Construction Kity, které vám pomohou dostat z vašich nových nástrojů co nejvíce. Součástí Allen Morgan Rock-Pop Toolbox je 30 Construction Kit, každá s 25 až 30 zvukovými a MIDI smyčkami. Vše je nasměrováno do předem nadefinovaných nástrojů, včetně nastavení Channel Stripu a mixu. Perfektní, když hledáte materiál pro inspiraci!

 

 

Když inspirace stávkuje


 

 

Nové režimy asistenta akordů kvintového kruhu a Proximity

Akord můžete vybrat vizuálně přímo ze zobrazeného kvintového kruhu (Circle of 5th) anebo z nového asistenta Proximity.* Nový Chord Assistant režim Proximity nabízí návrhy v závislosti na referenčním akordu, přičemž bere v úvahu řadu harmonických pravidel. Vzdálenosti a barvy navrhovaných akordů od referenčního akordu vyjadřují složitost akordu v porovnání s referenčním akordem. Kvintový kruh vám ukáže vztahy mezi akordy v klasickém hudebním zobrazení. A nejlepší ze všeho je, že tyto nové vizuální režimy Chord Assistant jsou k dispozici také přímo z nových Chord Pads!

 

Detekce tempa MIDI

Nová detekce tempa z MIDI dat vám umožňuje jamovat s využitím MIDI a nástrojových stop, aniž byste se museli pevně držet metronomu. I přesto, že vaše nahrávka pak není synchronizovaná s mřížkou a tempem skladby, tato nová funkce zrekonstruuje veškeré změny tempa, které jste během jamování udělali, a zasadí váš hudební výkon do mřížky pro následnou možnost plnohodnotné editace!

 

VST Connect SE 3*VST Connect SE umožňuje záznam zvukových a MIDI dat přes internet. Pro ještě lepší využití VST Connect SE bylo grafické prostředí tohoto plug-inu kompletně předesignováno a plug-in byl navíc plnohodnotně integrován do Cubase. To zásadně snižuje čas potřebný pro nastavení a spojení.

 

Stáhněte si VST Connect Performer

VST Connect Performer je spuštěn na straně muzikanta a zajišťuje kompletní správu zvukových dat a veškerou komunikaci chatem. Pro záznam je potřeba jen jedna licence Cubase, muzikantům připojujcím se k prostředí stačí volně stažitelný klient.

* Funkce exkluzivně v Cubase Pro 8. Není součástí Cubase Artist 8!

https://www.guitarinformer.com/cubase-10-is-here/ 

Aktualizace zdarma?

Aktivovali jste předchozí verzi Cubase 15. října 2014 nebo později?

Všichni zákazníci, kteří aktivovali starší verzi Cubase nebo Cubase Artist (včetně plných komerčních verzí, EDU verzí, updatů a upgradů) dne 15.10.2014 nebo později, mají nárok zdarma získat aktualizaci na Cubase Pro 8 nebo Cubase Artist 8. Ověřit si, zda máte nárok na update zdarma, můžete zde: www.steinberg.net/en/support/grace_period.html

 

Zpět na výpis recenzí